środa, 31 października 2012

Sen pod baobabem

Trafiła do mnie niedawno bardzo ciekawa publikacja o Afryce. Godna pióra Kapuścińskiego, widać, że to jego szkoła. O Afryce pełnej sprzeczności - pociągającej pierwotnością, przerażającej bezwzględnością. Umiejętne pokazanie tego kontrastu jest wielką zaletą tej książki. Rzetelne relacje z poszczególnych etapów wtajemniczenia w Afrykę Zachodnią pokazują ją właśnie od środka, ale na tyle, na ile pozwala świadomość białego człowieka. Poznajemy rąbek kulturowej tajemnicy czarnego lądu, pozwalający wyjaśnić pewne zachowania zamieszkujących go plemion. Dostajemy ostrzeżenia dotyczące drapieżności nie zwierząt, lecz zamieszkujących Afrykę ludzi. Z jednej strony  - narkotyki, kanibalizm i niedola albinosów. Z drugiej -barwne stroje, tętniące życiem targi i muzyka z serca Ziemi. I wreszcie - baśniowy, jedyny w swoim rodzaju Kraj Dogonów! O jasnej i ciemnej stronie podróżowania po Afryce pisze Tadeusz Biedzki. Sen pod baobabem.  Ciekawe, bardzo ciekawe i ładnie wydane. Z jednym mankamentem - wydawcy wyraźnie zabrakło czasu na korektę, zwłaszcza zdań z języka francuskiego, a szkoda.
Fotografie z Krainy Dogonów, w Mali, okolice Sangha - jak zawsze "Iwona z Mali" 

2 komentarze:

 1. Wszystkim darczyńcom za okazane serce moim mailskim przyjaciołom serdecznie dziękuję i informuję , że pierwsza paczka właśnie dotarła.
  Za chwilę będzie już w szpitalu.
  Pamiętajcie o Dogonach...
  Iwona z Mali

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwoli wyjaśnienia dla Czytelników - pierwszy transport nie wyleciał z Iwoną, poleciał pocztą i leciał bardzo długo. Za względu na trudną sytuację polityczną w Mali sama Iwona z następnymi paczkami wyleci dopiero za parę dni. Dziś także drogą pocztową wyleciała kolejna mega-paczka, czekaliśmy na potwierdzenie odbioru tej pierwszej. I już przygotowujemy następne - z lekami ( głównie doxycyklina), odzieżą, długopisami i podręcznikami do nauki j. francuskiego od podstaw. Liczymy na Wasz niezawodny wkład i dziękujemy za dotychczasową ofiarność!

   Usuń